Imaš idejo za prehrambeni produkt, pa ne veš, kako jo razviti naprej? Morda že pripravljaš svoj živilski izdelek, vendar potrebuješ pomoč pri označevanju, ceni, embalaži, prodaji ali prvih korakih na trg?
V KIKštarterju izvajamo program Inkubator okusov, namenjen vsem, ki želijo razviti prehrambeni produkt – od prve ideje do bolj konkretnega, tržno pripravljenega živilskega izdelka.
Program povezuje podjetniško znanje, mentorstvo, praktične delavnice, lokalno podjetniško skupnost in uporabo HACCP kuhinje. Namenjen je posameznikom in ekipam, ki imajo idejo za prehrambeni produkt, začetni izdelek ali pa jih zanima, kako poteka razvoj živilskih izdelkov v praksi.
Za udeležbo ni nujno, da že imate registrirano podjetje ali dokončan produkt. Dovolj je, da imate idejo, začetni izdelek ali željo, da preverite, ali bi iz vaše prehrambene ideje lahko nastala podjetniška priložnost, lahko pa že imate izdelan živilski produkt in na določenem pordročju potrebujete oz. si želite več znanj.
Kaj boste pridobili?
Skozi program boste spoznali ključne korake razvoja prehrambenega produkta in priprave živilskega izdelka za trg.
Med drugim boste izvedeli:
- kako iz ideje razviti konkreten prehrambeni produkt,
- kako razmišljati o recepturi, testiranju in izboljšavah,
- kaj pomeni varno delo z živili in kaj morate vedeti o HACCP,
- kaj mora vsebovati deklaracija oziroma označba živila,
- kako izračunati stroške, ceno in osnovno maržo,
- kako izbrati embalažo in trajnostne rešitve,
- kako prehrambeni produkt predstaviti in prodajati prek spleta,
- kako se pripraviti na prodajo v fizičnih trgovinah,
- kako oblikovati osnovno blagovno znamko,
- kako pripraviti pitch, poslovni model in prve korake za vstop na trg.
Cilj programa je, da udeleženci ne ostanejo samo pri ideji, ampak začnejo oblikovati konkretno osnovo za svoj produkt: opis izdelka, ciljno skupino, osnovno kalkulacijo, osnutek označevanja, načrt prve testne serije in osnovno prodajno predstavitev.
Kako bo program potekal?
Program Inkubator okusov bo potekal v dveh fazah.
1. faza: delavnice za razvoj prehrambenega produkta
V prvi fazi bomo izvedli sklop strokovnih delavnic in praktičnih srečanj. Delavnice bodo namenjene širšemu krogu udeležencev in bodo pokrivale ključna področja, ki jih mora poznati vsak, ki želi razviti prehrambeni produkt ali živilski izdelek.
Delavnice bodo pokrivale področja, kot so:
- razvoj prehrambenega produkta,
- higiena, varnost živil in osnovne HACCP zahteve,
- zakonodaja in označevanje živil,
- stroškovnik, kalkulacije in oblikovanje cene,
- embalaža in trajnostne rešitve,
- trženje in prodaja preko spleta,
- prodaja v fizičnih trgovinah in drugih prodajnih kanalih,
- gradnja blagovne znamke,
- pitch, poslovni model in načrt vstopa na trg,
- mreženje s podjetniško skupnostjo.
Točen seznam delavnic, termini izvedbe in povezave do prijav bodo objavljeni sproti v razdelku Dogodki na spletni strani KIKštarterja.
2. faza: mentorski razvoj treh izbranih produktov
Po zaključku prve faze bomo izbrali tri ekipe oziroma posameznike, ki bodo vključeni v nadaljnji mentorski program.
Izbrane ekipe bodo ob podpori mentorjev razvijale in testirale svoje prehrambene produkte v HACCP kuhinji KIKštarterja. Namen druge faze je, da ekipe pripravijo konkretne prototipe živilskih izdelkov, preverijo izvedljivost produkta in oblikujejo prve korake za vstop na trg.
Projekt se bo zaključil z javno predstavitvijo oziroma demo dnevom, kjer bodo ekipe predstavile razvite produkte, svoje zgodbe in nadaljnje načrte.
Kdo se lahko udeleži delavnic?
Delavnic se lahko udeležijo vsi, ki jih zanima razvoj prehrambenih produktov in živilskih izdelkov.
Program je posebej primeren za:
- posameznike z idejo za prehrambeni produkt,
- ekipe, ki razvijajo nov lokalni živilski izdelek,
- začetnike, ki razmišljajo o registraciji dejavnosti ali podjetja,
- male ponudnike, ki želijo svoj produkt izboljšati, standardizirati ali pripraviti za prodajo,
- kmetije in lokalne pridelovalce, ki razmišljajo o predelavi svojih surovin v nove prehrambene produkte,
- vse, ki jih zanimajo hrana, lokalni produkti, prodaja, marketing in vstop na trg.
Udeležite se lahko ene ali več delavnic – glede na temo, ki vas zanima oziroma vam lahko pomaga pri razvoju vaše ideje.
Ali so delavnice plačljive?
Ne. Delavnice v okviru projekta Inkubator okusov so za udeležence brezplačne.
Število mest na posamezni delavnici bo omejeno, zato bo za udeležbo potrebna predhodna prijava prek razdelka Dogodki na spletni strani KIKštarterja.
Zakaj sodelovati?
Če razvijate prehrambeni produkt, se hitro pojavijo zelo konkretna vprašanja:
Kako naj oblikujem recepturo? Kako izračunam ceno? Kaj mora biti na deklaraciji? Kakšno embalažo potrebujem? Kako naj izdelek prodam? Ali je moj produkt sploh pripravljen za trg?
Program Inkubator okusov je zasnovan prav zato, da udeležencem pomaga pri teh prvih, pogosto najbolj zahtevnih korakih.
Skozi delavnice boste pridobili praktična znanja, konkretne usmeritve in stik z mentorji, podjetniki ter lokalno podjetniško skupnostjo. Program ni zasnovan samo kot niz predavanj, ampak kot podpora pri razvoju konkretnih prehrambenih idej in živilskih izdelkov.
Posebna vrednost projekta je tudi možnost uporabe HACCP kuhinje KIKštarterja, kjer bodo izbrane ekipe lahko razvijale in testirale svoje produkte v ustreznih pogojih.
Kdo izvaja projekt?
Projekt izvaja Zadruga KIKštarter center z.b.o. v sodelovanju s partnerjem RAPIDO, oglaševalska agencija, d.o.o..
KIKštarter v projekt vključuje svoje podjetniško podporno okolje, mentorje, skupnost in HACCP kuhinjo. Partner Rapido bo skrbel za komunikacijsko podporo, promocijo programa ter digitalno predstavitev ekip in razvitih produktov.
Projekt se izvaja na območju LAS Srce Slovenije in je namenjen spodbujanju lokalnega podjetništva, razvoja prehrambnih produktov, živilskih izdelkov ter povezovanja lokalnih ustvarjalcev, mentorjev in podpornega okolja.
Prijave
Točen seznam delavnic, termini in prijavni obrazci bodo objavljeni sproti v razdelku Dogodki na spletni strani KIKštarterja.
Za dodatne informacije nam lahko pišete na info@kikstarter.si.
Projekt Inkubator okusov je podprt s sredstvi Evropske unije in se izvaja v okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 za Slovenijo.


